Kezelés, viselés
A Browning Hi-Power kezelése egyszerű. Azonban elsütőszerkezete ma már nem mondható korszerűnek. A tokbiztosító és single action elsütő-szerkezet miatt nem lehet a fegyvert tűzkészen, csőre töltve hordani. Az USA-ban a legkedveltebb viselési módja az ilyen megoldású fegyvereknek a csőre töltött pisztoly felhúzott kakassal bebiztosítva viselése (cocked and locked). Ez esetben gyakorlott lövő meglehetősen gyorsan (és pontosan) tudja leadni az első lövést, de a kakasrugó állandóan megfeszített állapotban van, mely nem tesz jót az élettartamának. A korai Browning Hi-Powereken eléggé aprócska volt ráadásul a tokbiztosító, így stresszhelyzetben nehezen volt kezelhető. Ma már persze vannak nagyobb méretű (sőt, kétkezes) biztosítóval szerelt példányok is. Ugyancsak aggályos, hogy bár a pisztoly ütőszege repülő, de semmiféle passzív biztosítással nincs ellátva. A fegyver kakasa a felhúzáskor esetleg kicsúszhat a lövő ujja alól; hogy ez esetben ne következzen be véletlen elsülés, a kakasnak van egy fél-felhúzott, biztonsági állása is, amely megfogja a leszaladó kakast. A kakas lehet hagyományos, nyújtott alakú, illetve legömbölyített. A legömbölyített kevésbé akad el ruházatban előrántáskor, de nehezebb felhúzni.
A Browning Hi-Power rejtett viselés szempontjából kiváló pisztoly, szánja keskeny, sima vonalú, nincsenek feleslegesen kiálló kezelőszervei, teljesen acél építéséhez viszonyítva könnyű. Megjelenését tekintve elegáns, letisztult vonalú fegyver, tiszta funkcionalitás jellemzi. A tárkioldó gomb a jól megszokott helyen a sátorvas és a markolat találkozásánál helyezkedik el. A szánakasztó rendkívül jellegzetes alakú, a tengelyének végénél kicsit előrébb egy nagy gombot találunk, mely segíti a szánakasztó visszanyomását a fegyver öszszeszerelésekor (lám, már akkor is gondoltak az ergonómiára). A szánakasztó karjának nyomófelülete lehetne egy kicsit hátrább, hogy könnyebben el lehessen érni.
A fegyver tárja kétsoros, 13 db 9 mm Parabellum lőszer befogadására alkalmas. Ez volt az első sikeres, nagy kapacitású, kétsoros tárral készült hadipisztoly, korunk wonder-nine pisztolyainak előfutáraként tisztelhetjük. A vastag, kétsoros tár ellenére a pisztoly markolatának fogása kellemes, hiszen a single action elsütőszerkezet nem igényelt sok helyet a markolatban. Az eredeti gyári markolat diófa vagy kemény műanyag, de természetesen, mint minden népszerűbb pisztolymodellhez, a különböző gyártók számtalan markolatvariációt forgalmaznak. A Browning cég gyárilag sok Hi-Powert Pachmayr wrap-around gumimarkolattal készít, ugyancsak népszerűek a Hogue finger-grooved markolatok, ezek jelentősen megkönnyítik a fegyver lövés közbeni kontrollálhatóságát.
A Browning Hi-Power irányzékai a gyártási helytől függően igen sokfélék lehetnek. A Browning ma három kivitelt gyárt. A fixirányzékos és az állítható nézőkés kivitelű Practical modellek a szokásos fegyvergyári választékot jelentik. Rendkívül érdekes azonban a Hi-Power Capitan kivitel, ezen a fegyveren puskairányzékhoz hasonló "tangens" irányzék (íves csapóirányzék) található, mely több száz méterre teszi elméletileg lehetővé a pisztollyal való lövést. A Capitan modellhez eredetileg tusaként felcsatolható fa pisztolytáska tartozott, hasonlóan a APS-9 Sztecskin, vagy Mauser C96 pisztolyokhoz.
|