A Készítő
John Moses Browning a történelem talán legjelentősebb fegyvertervezője volt, szinte minden ma használt kézi lőfegyverben találunk valami olyan megoldást, amit ő alkalmazott először. Ebben a cikkben röviden bemutatom a nagy tervező pályafutását, illetve az utolsó pisztolyt, melynek tervezésében részt vett.
Egy istenáldotta tehetség karrierje
John Moses Browning 1855-ben született az Egyesült Államokban, a Utah állambeli Ogdenben. Édesapja, Jonathan Browning a kisváros fegyverkovácsa volt, az ő műhelyében tanulta meg a fiatal John Moses a fegyverekkel való munka minden fortélyát. Azonban már gyerekkorában több érdeklődést tanúsít az új fegyverek megtervezése, és elkészítése, mint az elromlottak javítása iránt. 14 éves korában készíti el élete első fegyverét, egy egylövetű puskát öccse, Matt számára. 1879-ben, édesapjuk halálakor a Browning-fiúk átvették a családi céget. Ebben az évben kapott először szabadalmat John Moses Browning egy általa tervezett fegyverre, egy hátultöltős, egylövetű puskára. Az új fegyvert a "Browning Gun Factory" azonnal gyártani kezdte, méghozzá nagy sikerrel, azonban a kis műhely nem tudott eleget termelni a fegyverből, az expanzióhoz szükséges tőke viszont hiányzott. 1883-ban Andrew McAusland, a Winchester Repeating Arms egyik üzletkötője "felfedezte" a Browning-féle fegyvert, és elküldte a Winchester vezetőségének. A cég elnökhelyettese, T. G. Bennet azonnal Ogdenbe utazott, hogy megvásárolja a kis céget. John Moses Browningnak nagy gondot okozott, hogy idejét az üzem vezetése veszi el, és nem jut ideje ötleteinek, találmányainak megvalósítására, ezért örömmel fogadta a Winchester ajánlatát. A Browning cég 8000 dollárért (iszonyatosan nagy összeg volt akkor) a Winchester tulajdonába került, John Moses pedig 1902-ig, mint a cég fejlesztő mérnöke szabadon dolgozhatott találmányain, számtalan kiváló fegyvert tervezve a Winchesternek. Például a Kaliber 1999/15. számában bemutatott Model 1895 Lever Action Repeating Rifle-t, vagy a hírneves Winchester Model 1894 puskát.
Ugyanebben az időben egy akkor forradalminak számító, öntöltő, gázelvételes működésű sörétes puska tervezésén is dolgozott. Ezt a modellt azonban a Winchester vezetése már túl radikálisnak találta, ezért Browning faképnél hagyta őket, és puskájának prototípusával a bőröndjében, áthajózott Európába. A belgiumi Herstalban akkoriban még fiatal cégnek számított a Fabrique Nationale d’Armes de Guerre (FN). Ez gyártmánypalettája bővítése érdekében gyártásba vette Browning félautomata puskáját, melyet mai napig gyárt Auto 5 néven. Browning több önműködő katonai fegyvert is alkotott, például a Browning Automatic Rifle (BAR) golyószórót az amerikai hadsereg részére, illetve a még napjainkban is a világ számos országában rendszerben levő .50 BMG kaliberű Browning M2 nehézgéppuska is az ő műve. Browning már korábban is dolgozott a Colt cégnek, pisztolyait általában az FN és Colt egyszerre gyártotta, csak különböző néven. Az öntöltő pisztoly konstrukciói a Colt M1911 modellben csúcsosodtak ki, melyet rendszeresítettek az USA fegyveres erői. Ahol Browningnak ez a fegyvere 1985-ig maradt rendszerben. Browning az M1911-en már - később róla elnevezett - rövid csőhátrasiklásos, billenőcsöves reteszelést alkalmazta, melynek valamilyen változatát használja a nagy teljesítményű öntöltő pisztolyok többsége azóta is. Maroklőfegyvereinek tervezése közben, azokhoz saját, nagyon sikeresnek bizonyult lőszereket is megalkotott, a legismertebbek ezek közül a 9 mm Browning Short, a 7,65 mm Browning és a 6,35 Browning.
John Moses Browning 1926-ban hunyt el Liege-ben, Belgiumban utolsó pisztolyának a Hi-Powernek tervezését az FN főkonstruktőre, Dieudonne Saive fejezte be. (D. Saive egyébként az FN FAL önműködő puska tervezőjeként lett világhírű.)

|